Hradec Králové

26. 05. 12 17:00

Letní kino "ŠIRAK"

10 th world music festival Na jednom břehu

http://www.najednombrehu.cz/Default.aspx

Příspěvky

Emsí

13.5. 2012 / 00:40:26

BUTY
Vyznání „Butisty”

Jsa odkojen folkovým boomem a jeho dýchánky let osmdesátých, znal jsem Richarda Kroczka, Milana Nytru a Radka Pasterňáka už z AG Fleku. V hlavě mi tehdy uvízly tři písně, které dýchaly všemi póry, voněly Sluncem, poezií, sněním, humorem a vlastně filosifií mně velmi blízkou. Ahoj jsem Radek, Tajemství, Tramtárie. Zasaď strom, zploď syna, postav dům - řečí selskou. Všechny tři písně a jejich patnáct P - nevím, jak to popsat. Byl jsem okouzlen lehkostí a zároveň hloubkou hudby i textů. Všeho akorát, ale vlastně daleko víc, než je možné. Od té doby jsem o Tramtárii často přemýšlel a doufal, že mě jednou...

A ejhle!Když na začátku devadesátých let vyšla první deska Buty, vnímal jsem to jako kulturní událost a těšil se na písně, které ještě neznám. Byl jsem bohatě odměněn za nepřiměřeně malý obnos a od té doby si dobrovolně vytvářel závislost na jejich hudbě a písních, vhledu do světa kolem nás. A „závislost na kmenu Buty” se s každým následujícím albem prohlubovala.

„Za ty roky je to pěkná řádka ohňovek. Celej David a Olympic dohromady a ještě zbyde na Vondráčkovku, ale stejně to bude pořád žalostně, tak žalostně málo”, prohlásil jeden takynakažený Butista, když jsme spolu tenhle fenomén uplynulých dvaceti let u špíčku probírali.

A musím mu dát za pravdu. Nevím o žádné kapele, zpěvákovi, či zpěvačce v té naší zábavné české a moravské hudbě, která tohle dokázala. Humor je těžké řemeslo, zvláštěpak v dnešní době, či té nedávno minulé, a snad proto si lidé jejich písně tolik oblíbili a oblibují. Vyzařuje z nich obrovský nadhled v krustičce z jemného humoru a zároveň blízkost a teplo lidské ve sdílení ukryté. Zážitek dnes nadmíru vzácný.

V květnu vypustí Buty do světa úplně nové album, které nahráli v nejsilnější možné sestavě z bájných let devadesátých. Napadá mě jistá paralela s albem prvním. Doba se změnila, lidé se vzdálili jeden druhému ve virtuálním chaosu. Těším se na ty nové epochální písně, nechť nás vrátí na koncerty a k pak i k ohňům.

Jeden takový zážitek si nemusíte nechat ujít, pokud navštívíte festival Na jednom břehu proběhnuvší každoročně v Hradci Králové v Letním kině Širák.
„Přijďte, nebudete SE litovat! Buty Vám to nedovolí!”

/Příspěvek hudebního alfabeta Jiřího PaaPaa Zemana z Borovné u Telče/

Napiš svůj příspěvek

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

frala /10. 04. 2021/ Оперативная доставка малых партий грузов из Китая, Кореи или Японии. Таможенный агент Азия-Трейдинг осуществляет... více